Powstanie klubu w 1991 roku wiąże się paradoksalnie z kryzysem, jaki na przełomie lat 80-tych i 90-tych zapanował w polskim sporcie wyczynowym. Nowe warunki ekonomiczne spowodowały, że system dotowania oparty na współpracy klubów i zakładów pracy skończył się, a nowy jeszcze nie działał. W tej sytuacji szkoła ZSO Nr 4 w Gliwicac, dysponująca bezpłatnym zapleczem sportowym i potencjalnymi mistrzami świata stała się terenem działania dla byłego trenera Piasta Gliwice - Jana Motyla.
Współpraca z dyrektorem Krzysztofem Przybyłowiczem zaowocowała powstaniem klubu sportowego oraz jedynej wtedy w Gliwicach sali szermierczej z prawdziwego zdarzenia.
Działalność rozpoczęła się w kwietniu 1990 r. Zajęcia odbywały się początkowo w sali sportowej Technikum Ceramicznego, później w pomieszczeniach obecnej biblioteki. W marcu 1992 do użytku została oddana nowoczesna sala przystosowana do uprawiania szermierki. Sąsiaduje ona z piękną halą nadającą się do organizacji mistrzostw Polski oraz turniejów o Puchar Polski każdego roku organizowanych przez klub. Ponadto klub organizuje cyklicznie swój turniej juniorów młodszych i młodzików MUSZKIETER-TROPHY.
Powołanie w 1993 roku klasy sportowej znacznie przyczyniło się do podniesienia poziomu szkolenia zawodników. Z niej wywodzi się wielu mistrzów Polski, złoty medalista w I Światowych Igrzyskach Młodzieży w Moskwie i wicemistrz świata kadetów z South Bend (USA) Paweł Bönisch.
Przez pewien czas pracowali w klubie instruktorzy: Andrzej Czyż, Maciej Borkowski, Adam Bartos, Paweł Bönisch oraz trener Mariusz Zimmermann. W latach 1991-99 pracował w klubie trener Marek Julczewski, który zajmował się głównie szkoleniem dziewcząt. Pod koniec 1999 roku przeszedł do GKS Piast Gliwice wraz z 17-toma zawodniczkami i zawodnikami - jego podopiecznymi. Od tego czasu klub prowadzi szkolenie tylko w szpadzie mężczyzn. Od kwietnia 2006 rozpoczął pracę w Muszkieterze trener Mikołaj Pac-Pomarnacki.
Przez 16 lat istnienia klubu jego zawodnicy zdobyli w różnych kategoriach wiekowych 105 medali Mistrzostw Polski. W 2000 r. siedmiokrotnie stawali na podium, w 2001 r. sześciokrotnie, w 2002 r. dziewięciokrotnie, w 2003 r. sześciokrotnie, w 2004 r. ośmiokrotnie, w 2005 r. sześciokrotnie i 2006 r. siedmiokrotnie. Takimi osiągnięciami nie może pochwalić się żaden inny klub w Polsce. Obecnie w klubie ćwiczy około 45 szermierzy w grupie zaawansowanej i dwóch grupach średniozaawansowanych.
Przez cały okres działalności klubu władze i działacze pracowali społecznie. Od początku funkcje prezesów sprawowali: Bronisław Kamiński, Mirosław Marchwicki, Eugeniusz Adamek, Kazimierz Bąk, a obecnie Aleksander Staszulonek. |
|
|
|