Regulamin

Regulamin uprawiania szermierki Klubu Szermierczego „Muszkieter” oraz wytyczne dla zawodników, trenerów, sędziów i organizatorów zawodów oraz treningu szermierczego.

 

Niniejszy Regulamin oraz „wytyczne” mają na celu umocnienie pozycji szermierki jako sportu bezpiecznego.

Najczęstszą przyczyną wypadków w szermierce jest złamanie klingi, zatem należy zwrócić szczególną uwagę na stan broni.

Polski Związek Szermierczy określa minimalne wymagania, jakim powinien odpowiadać strój szermierza.

Opisane standardy obowiązują na wszystkich zawodach szermierczych organizowanych we współpracy z Polskim Związkiem Szermierczym oraz wszędzie tam, gdzie inne zdarzenia szermiercze mają miejsce, w tym podczas treningów.

Jeżeli w niniejszym regulaminie jest mowa o zdarzeniu szermierczym, to zgodnie z definicją tego pojęcia zamieszczoną w Regulaminie Uprawiania Szermierki Polskiego Związku Szermierczego oznacza ono:

- rywalizację (walkę) – zdarzenie o najwyższym poziomie ryzyka,

- szkolenie wzajemne – zdarzenie o średnim poziomie ryzyka,

- szkolenie własne – zdarzenie o niskim poziomie ryzyka.

 

Rywalizacja – to każda walka, zarówno w procesie treningowym, jak w trakcie zawodów; uczestnicy mają obowiązek zastosowania kompletnego wyposażenia osobistego, właściwego dla kategorii wiekowej, posługiwania się bronią sprawną technicznie, odpowiadającą parametrom opisanym w Regulaminie Broni i Wyposażenia FIE.

Szkolenie wzajemne – dotyczy sytuacji, kiedy pomiędzy uczestnikami zdarzenia w sposób jednoznaczny określony jest podział ról na szkolącego i szkolonego. Uczestnik szkolony zobowiązany jest do brania udziału w tym zdarzeniu w pełnym i właściwym wyposażeniu osobistym. Uczestnik szkolący, poza podstawowym wyposażeniem osobistym (bluza i maska), zobowiązany jest posługiwać się bronią odpowiadającą parametrom opisanym w Regulaminie Broni i Wyposażenia FIE. W trakcie szkolenia wzajemnego niedopuszczalna jest zamiana ról pomiędzy uczestnikami. Gdyby w trakcie zdarzenia miała następować zamiana ról, obowiązują zasady bezpieczeństwa takie jak w rywalizacji.

Szkolenie własne – dotyczy zdarzeń, kiedy uczestnik wykonuje zadania treningowe indywidualnie albo w asyście osoby szkolącej, ale przed uczestnikiem szkolonym nie ma drugiej osoby, która mogłaby być w jakikolwiek sposób narażona. Kwestie wyposażenia osobistego pozostawia się w gestii uczestnika, o ile jest osobą pełnoletnią, a w sytuacji osób niepełnoletnich - osoby odpowiedzialnej za przebieg szkolenia. Zaleca się stosowanie podstawowego wyposażenia osobistego (bluza i maska).

Zdarzenia szermiercze, zarówno treningi jak i zawody, powinny odbywać się w takich warunkach, aby eliminować potencjalne zagrożenia, jakim mogliby podlegać uczestnicy jak i osoby postronne. W szczególności dotyczy to zagadnień:

-kontroli indywidualnego wyposażenia i broni uczestników przed zdarzeniami,

-kontroli kompletności i prawidłowości wyposażenia indywidualnego bezpośrednio przed rywalizacją,

- warunków technicznych planszy, na której ma przebiegać rywalizacja,

-zachowania odpowiednich stref bezpieczeństwa, takich, które skutecznie zagwarantują bezpieczeństwo osób postronnych.

Szermierze, w trosce o swoje bezpieczeństwo, mają obowiązek stosować się do „Wytycznych” i reagować na ich nieprzestrzeganie, jako że to Oni są narażeni na osobiste konsekwencje (nadmierna wiotkość klingi u przeciwnika, wiąże się z podniesieniem ryzyka jej złamania).

Dzieci i młodzicy podczas zdarzeniach szermierczych powinni stosować rozmiar broni odpowiedni do ich wieku.

Trenerzy i Instruktorzy odpowiadają za bezpieczeństwo zdarzeń szermierczych ze szczególnym uwzględnieniem stosowania właściwego stroju szermierczego przez swoich podopiecznych.

Sędziowie są gwarantem bezpiecznego przebiegu walk szermierczych. Na nich spoczywa obowiązek sprawdzenia stanu technicznego osobistego wyposażenia zawodnika. Muszą bezwzględnie zapobiegać użyciu sprzętu, który nie spełnia wymogów bezpieczeństwa oraz prowadzić walki tak, by eliminować z nich niebezpieczne zachowania.

„Wytyczne” zostały opracowane w nawiązaniu do przepisów FIE. Jeżeli którekolwiek z zaleceń jest mniej restrykcyjne w stosunku do przepisów FIE, należy stosować zalecenia bardziej restrykcyjne.

Wypadki w szermierce są rzadkością. Jeżeli każdy z uczestników zdarzeń szermierczych będzie stosował się do niniejszych „Wytycznych”, to wysoki poziom bezpieczeństwa będzie zachowany.