Strój

Szermierze są odpowiedzialni za sprawdzenie, czy ich osobiste wyposażenie jest bezpieczne i w dobrym stanie technicznym. Należy zwrócić uwagę na poniższe wymogi.

 

Maski:

- szermierze powinni używać masek o odpowiednim rozmiarze i spełniających minimalne wymagania bezpieczeństwa. Niedopuszczalne jest naprawianie siatki maski.

Jeżeli maska jest zdeformowana lub oczka siatki nie spełniają wymogów testu na penetrację – maskę należy skutecznie wyeliminować.

Maska powinna być sprawdzona, czy nie posiada wad takich jak:

- ślady korozji powodującej obniżenie odporności,

- brak sztywności, rozsuniętych oczek siatki lub odkształcenia,

- złe zamocowania kołnierza, lub zawijania się go ku górze,

- luki w połączeniach siatki z pozostałą częścią maski,

- niewłaściwe lub zużyte elementy utrzymujące maskę na głowie,

- zawodnik musi używać maski z taśmą zabezpieczającą przed jej zsunięciem się z głowy.

 

Sędziowie są zobowiązani do karania zawodników, którzy stawiają się na planszy z wyposażeniem odbiegającym od wymaganych standardów:

- maski transparentne, wyłącznie w szabli, powinny mieć wizjer bez widocznych głębokich zadrapań lub pęknięć i pewnie zamocowany do jego obudowy i reszty maski. Maski te muszą spełniać identyczne wymogi bezpieczeństwa jak maski siatkowe.

 

Kurtki i spodnie:

- kurtki powinny być odpowiedniej długości, dopasowane do tułowia zawodnika i zapinane na plecach lub od frontu, po stronie przeciwnej od ramienia uzbrojonego,

- kurtka powinna przykrywać spodnie na wysokość min. 10 cm, gdy zawodnik przyjmuje pozycję wyjściową,

- niedopuszczalnym jest używanie stroju, który wykazuje uszkodzenia w postaci dziur lub przetarć,

- kurtki powinny odpowiadać minimalnym wymogom bezpieczeństwa,

- spodnie powinny odpowiadać minimalnym wymogom bezpieczeństwa.

Nogawki spodni muszą sięgać poniżej kolan.

- należy pamiętać, że niewłaściwe zastosowanie instrukcji prania strojów szermierczych może obniżyć ich parametry bezpieczeństwa.

 

Plastrony:

- używanie plastronów podczas zdarzeń szermierczych jest obligatoryjne.

 

Skarpety:

 – powinny być naciągnięte i schowane pod nogawkami spodni tak, aby nie była widoczna żadna część łydki zawodnika.

 

Buty:

- powinny być wyposażone w podeszwy zapewniające dobrą przyczepność do planszy. Buty o zniszczonych podeszwach muszą zostać wymienione na dobre.

 

Ochraniacze:

- zaleca się stosowanie dodatkowych ochraniaczy ograniczających wpływ trafień na wrażliwe partie ciała. Szczególnie zalecane są ochraniacze biustu.

 

Rękawice:

- mankiety rękawic powinny być wystarczająco długie tak aby przykrywać ok. połowy przedramienia i znajdować się ponad rękawem kurtki. Rękawice powinny być kontrolowane, czy nie posiadają niewłaściwych otworów i przedarć.

 

Broń:

- złamanie klingi - przekłucia spowodowane złamaną klingą mogą skutkować poważnymi wypadkami. Aby zapobiegać takim zdarzeniom należy regularnie sprawdzać właściwości klingi oraz stosować się do poniższych reguł:

 

- nigdy nie używaj klingi wykazującej nadmierną elastyczność, źle wygiętej lub zgiętej,

- rozważ możliwość używania klingi ze stali specjalnej, jak np. typu „maragine”,

- nigdy nie walcz z zawodnikiem, który używa klingi wykazującej nadmierną elastyczność,

- sędziowie oraz trenerzy powinni eliminować zagrożenia poprzez rygorystyczne egzekwowanie zasad.

- kontrola broni - aby mieć pewność, że stan techniczny broni jest bez zastrzeżeń, należy ją regularnie kontrolować.

- zaleca się sprawdzanie elastyczności klingi i czy którykolwiek z jej odcinków nie odkształca się bardziej niż pozostałe. Nadmierna elastyczność wskazuje na osłabienie materiału co może prowadzić do jej złamania. Sposobem na doraźne sprawdzenie elastyczności klingi jest usytuowanie jej w położeniu pionowym, wsparcie o podłoże i ugięcie jej o ok. 15 cm do dołu. klinga powinna się wygiąć w regularny łuk. Klinga nadmiernie elastyczna lub zgięta nie powinna być używana.

- ostre krawędzie klingi, lub odpryski powinny zostać zaokrąglone materiałem ściernym. Nie wolno odprysków wypełniać lub zeszlifowywać. Nie wolno modyfikować przekroju klingi.

 

Garda:

- w trakcie używania broni następuje odkształcenia gardy poprzez jej zużycie i uszkodzenia krawędzi. Mogą one powodować skaleczenia u przeciwnika. Należy uzyskać prawidłowy kształt gardy i usunąć ostre fragmenty krawędzi poprzez oszlifowanie.